1. Home
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. 3D Baskı
 6. »
 7. 3D Baskı İçin En Dayanıklı Malzemeler

3D Baskı İçin En Dayanıklı Malzemeler

Bu makale, 3D baskı için en dayanıklı malzemeleri, bunların uygun 3d teknolojilerini ve uygulamalarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır.

3D baskı, hem prototipleri hem de dayanıklı son kullanım parçalarını üretebilen çok yönlü bir üretim sürecidir. Bazı uygulamalar, 3D baskı parçalarının son derece sert ve dayanıklı olmasını gerektirir. Bu özellikler, büyük ölçüde tasarıma ve parçanın üretiminde kullanılan 3D baskı malzemelerine bağlıdır.

Metal 3D Baskı
Metal 3D Baskı

En dayanıklı 3D baskı malzemeleri

Farklı baskı teknolojileri, baskı için farklı plastikler veya metaller gerektirir. Hangi teknolojinin hangi malzeme ile daha yüksek dayanıklılık sağladığını ve bu malzemelerin özelliklerini detaylı olarak inceleyelim.

Polikarbonat (PC)

Polikarbonat, yüksek darbe dayanımı, kararlılık ve iyi elektriksel özelliklere sahip sert ve amorf bir malzemedir. Bu malzeme, neredeyse cam kadar dahili ışık iletimine izin verir. 140°C’lik bir ısı eğilme sıcaklığı ile daha geniş bir sıcaklık aralığında kullanılabilir.

Güvenlik kaskları, otomobil far lensleri ve kurşun geçirmez cam üretiminde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca, malzeme bozunmasına neden olmadan alev geciktirici malzemelerle birleştirilebilir.

 • 3D Baskı teknolojisi: FDM
 • Uygulamalar: Medikal ekipman, endüstriyel ürünler, elektronik bileşenler
Polikarbonat 3D baskı parça
Polikarbonat 3D baskı parça

ULTEM 1010

Bu malzeme, diğer FDM termoplastiklerine kıyasla en yüksek ısı direncine, kimyasal dirence ve çekme direncine sahiptir. ULTEM 1010, şeffaf, opak ve cam dolgulu sınıflarda mevcuttur. Bu malzemenin metal veya plastik parça imalatı için özel araçlar, tıbbi araçlar ve sıcaklık direnci yüksek kalıplarda geniş bir uygulama alanı vardır.

Yüksek performanslı bir polieterekimitermoplastiktir ve mevcut en güçlü FDM baskı malzemesi olarak kabul edilebilir. En düşük termal genleşme katsayısına sahiptir. Gıda teması ve biyouyumluluk sertifikalarına sahiptir, bu da onu gıda endüstrisindeki uygulamalar için ideal hale getirir.

 • 3D Baskı teknolojisi: FDM
 • Uygulamalar: Gıda endüstrisi, takımlar
ULTEM 1010 3D baskı parça
ULTEM 1010 3D baskı parça

PEEK

PEEK, yüksek mekanik dayanıklılığı ve boyutsal kararlılığı ile güçlü kimyasallara karşı mükemmel bir dirence sahiptir. Sertliğini yüksek sıcaklıklarda koruma yeteneğine sahiptir ve 170°C’ye kadar sürekli kullanım için uygulanabilir.

Politereterketon olarak da bilinen PEEK mükemmel yorgunluk ve gerilme-çatlama direncine sahiptir. Havacılık, petrol ve gaz, ve yarıiletken üretimi gibi alanlarda kullanılır.

 • 3D Baskı teknolojisi: FDM
 • Uygulamalar: Rulmanlar, contalar, valfler, tüpler

ULTEM 9085

Bu malzeme yüksek mukavemet-ağırlık oranına, yüksek darbe dayanımına ve iyi ısı direncine sahiptir. Yüksek oranda alev geciktirici özelliğe sahiptir. Prototiplerinde yanı sıra havacılık ve otomotiv endüstrilerindeki aletlerin üretiminde kullanılır. Nylon 6.68 (9800) ile karşılaştırılabilir.

Üstün mekanik dayanıklılığı ve hafifliği ile ULTEM 9085, son kullanım bileşenlerinin üretimi için uygundur.

 • 3D Baskı teknolojisi: FDM
 • Uygulamalar: Kılavuzlar, fikstürler, kompozit kalıplar
ULTEM 9085 3D baskı parça
ULTEM 9085 3D baskı parça

3D baskıda en güçlü malzemelerin maliyet karşılaştırması

Xometry’nin Anlık Fiyat Motorunu kullanarak üç reçinenin maliyet karşılaştırmasını yapalım:

MalzemeTeknolojiGerilme DayanımıBirim başına maliyet10 parça başına birim maliyet100 parça başına birim maliyet
PCFDM60 MPa€ 34.45€ 25.89€ 25.03
ULTEM 1010FDM105 MPa€ 50.03€ 35.80€ 34.61
PEEKFDM110 Mpa€ 44.21€ 32.32€ 23.56
ULTEM 9085FDM70 MPa€ 47.64€ 35.80€ 34.61

Parçalarınızı en güçlü 3D baskı malzemeleriyle tedarik etmek için Xometry’nin Anlık Fiyat Motorunu deneyin.

Sonuç

3D baskı için iki ana güçlü malzeme türü vardır: FDM, SLS, SLA, Metal baskı DMLS, MJF ile basılabilen plastikler ve metaller. Xometry Türkiye, bu teknolojiler ve malzemelerle hızlı, güvenilir ve son derece hassas 3D baskı hizmetleri sunmaktadır. Anlık Fiyat Motorumuz ve Avrupa ve Türkiye’de 2.500’den fazla üretim partnerimiz ile, parça teklifinden kapınıza teslimata kadar sorunsuz bir parça üretim süreci sunuyoruz.

Xometry Bülteni

Üretim İpuçları ve Son Gelişmelerden Haberdar Olmak için Kayıt Olun: