1. Home
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. 3D Baskı
  6. »
  7. Elektronikte Eklemeli İmalat

Elektronikte Eklemeli İmalat

Bu makale, elektronik endüstrisinde mekanik parçaların 3D baskı ile üretimi sonucu bazı süreçleri nasıl sorunsuz hale getirdiğine dair bilgiler sunmayı amaçlamaktadır.

Eklemeli imalat (AM), elektronikte de diğer tüm alanlarda olduğu gibi benzersiz fırsatlar sunuyor. Tek bir baskı sürecinde birden çok malzemeyi birleştirme yeteneği, sektörde büyük faydalar sağlıyor. 3D baskı teknolojileri, önceki döneme göre çok daha erişilebilir ve basit tekniklerdir. Bu da daha hızlı prototipleme imkanı sunar ve böylece teslim sürelerini, maliyetleri ve üretim sürecini etkileyen faktörleri önemli ölçüde azaltır.

Elektronik parçalar için 3D baskıyı ne zaman seçmelisiniz?

Talebe özel üretim

3D baskı, elektronik parçaların talebe özel üretimini sabit teslim süreleri ve sınırlı maliyet yapısıyla mümkün kılar. Özellikle ürün tasarımı ve pazara açılma süresini önemli ölçüde azaltır. Ayrıca, yeni ve eski yazıcılarla birden çok 3D baskı malzemesi kullanılarak düşük hacimli üretimi, üreticinin dijital envanterinden veya müşterinin CAD modelinden kolayca gerçekleştirilebilir.

Bu, temel avantaj elektronik tedarik zincirini dönüştürürken üreticilere, müşteri taleplerine zamanında cevap verebilme imkanı sağlar.

Yenilik ve özelleştirme için konsept oluşturma imkanı

Yenilikçi ve verimli tasarımların karmaşıklığı nedeniyle, tasarımcıların aynı geleneksel tasarımları kullanmak yerine yenilikçi fikirler bulmaları için birçok fırsat vardır. SLS ve MJF teknolojileri, karmaşık tasarımlar için uygun olup, aynı zamanda katmanlı imalatın önceden dezavantajı olan çoklu üretim için de uygu hale geliyor. Elektronik muhafazalar, devre tahtaları gibi iyi bir seri, geleneksel işlemlere kıyasla katmanlı imalat ile hızlı bir şekilde üretilebilir.

Örneğin, güneş panelleri için 3D baskı kullanmak, tasarımcıların geleneksel tasarım kurallarını esnetmelerine yardımcı olur. Bu durum sadece dış yapıyı etkilemez. Aynı zamanda bileşenlerin performansını artırma, boyutu en aza indirme, ağırlığı optimize etme ve karmaşık ve hassas geometriler elde etme imkanı sağlar.

3D printed parts used in the electronics industry (Source: Cubicure)
Elektronik endüstrisinde kullanılan 3D baskı parçaları (Kaynak: Cubicure)

Hızlı prototipleme uygulamaları

Eklemeli imalat teknolojisinin hızı ve işletme kolaylığı, hızlı prototip üretimi için idealdir. Multi jet fusion (MJF) teknolojisi, genellikle prototipleme için tercih edilen, bütçe dostu bir 3D baskı yöntemidir.

Fused deposition modeling, (FDM) eklemeli imalatın en erişilebilir yöntemidir ve her zaman uygun seçenekli bir alternatiftir. FDM 3D baskı, basit kullanımı, daha ucuz ve geniş malzeme çeşitliliği nedeniyle prototip üretimi için en ucuz ve en iyi teknolojidir. Tüm süreçler, geleneksel süreçlere kıyasla daha ucuz olduğu için, kısa bir süre içinde yeniden tasarlama ve parçaları analiz etme fırsatı sağlar.

Farklı malzeme deneyleri

PCB gibi elektronik ürünler, genellikle yalıtkan dielektrik taban ve iletken bileşenler olmak üzere iki tür malzemeye dayanır. Son zamanlarda, düşük dielektrik sabitine sahip yeni polimer malzemeler ve ayarlanabilir elektronik özelliklere sahip yarı iletken polimer malzemeler kullanıma sunulmaktadır. Bu gelişmiş malzemeler, eklemeli imalat ile birleştirildiğinde tasarım ve modern gelişmeler açısından yeni kapılar açacağı düşünülüyor.

Printer printing onto plastic surface (Image: Technocrazed)
Plastik bir yüzeye baskı yapan 3D yazıcı (Görsel: Technocrazed)

İyi yüzey kalitesine sahip parçalar

SLA veya Carbon DLS gibi teknolojiler, reçine malzemeler kullanır ve bunlar akışkan özelliktedir, bu nedenle iyi bir yüzey performansı sunar. Esneklik ve su geçirmezlik gibi özellikler, katlanabilir telefonlar ve suya dayanıklı ekipmanlar gibi modern elektronikler için değerli bir katkı sağlar. Eğer sıkı tolerans ve hassasiyet önemli bir gereklilikse, bu iki üretim teknolojisine yönelmek daha doğru bir seçim olur.

Yüksek çözünürlüğe sahip, fonksiyonel prototipler için de yine SLA ve Carbon DLS yöntemlerinden faydalanılabilinir.

Elektronik endüstrisinde eklemeli üretimin faydaları

Uygun ve optimize edilmiş tasarım

Katı modeller, bilgisayarlar tarafından üretildiği ve yazdırıldığı için hata payı çok azdır.

Geleneksel imalat süreçlerinde, devre daha sonraki aşamada tamamlanan parçaya eklenirken, eklemeli imalat sürecinde yerleşik devre, parça ile birlikte üretilir ve devreyi dış etkenlere karşı koruyan bir kapsül oluşturur. Örneğin, bir cep telefonundaki küçük bir anten doğrudan telefon ile birlikte üretilebilir.

Düz olmayan yüzeyler için 3D baskı

PCB’ler gibi elektronik ürünler, 3D baskı yöntemi ile basitçe yassı yüzeylere sahip olan parçalar için üretilebilir. Oysa geleneksel imalat teknolojileri bu işleme izin vermiyor. Aynı şekilde, elektronikler giyilebilir cihazlara, esnek yüzeylerdeki sensörlere, şeker ölçüm çubuklarına, protezlere ve özelleştirilebilir pillere entegre edilebilir.

3D baskı ile üretilen bataryalar ve cihazlar, şekilleri ve boyutları belirli bir ürüne ve fonksiyona uyacak şekilde özelleştirilebildiği için normal cihazlardan daha iyi performans gösterebilir ve performansı optimize edebilir.

Flexible PCB (Image: Instructables)
Bükülebilir PCB (Görsel: Instructables)

Hafif ve daha az malzeme atığı

3D baskının önemli özelliklerinden biri, geleneksel imalata kıyasla daha az atık malzeme üretmesidir.  3D baskı, ek kablolar ve ek devreler için ihtiyacı ortadan kaldırarak geleneksel üretimdeki adımları tek bir adıma dönüştürerek daha basit bir montaj deneyimi sağlar.

Zararlı kimyasalları ortadan kaldırır

Geleneksel imalatta kazıma ve boşaltma işlemleriyle üretilen parçaları temizlemek için zararlı kimyasallar kullanılabilir. Eklemeli üretim, film herhangi bir ek adım olmaksızın doğrudan yerine yerleştirildiği için bu adımı ortadan kaldırmıştır.

Sonuç

Xometry Türkiye, hem prototipler hem de büyük seri üretimler talepleri için online talebe özel 3D baskı hizmetleri sunar. Tüm Avrupa ve Türkiye genelinde 2.000’den fazla üretim ortağıyla, Xometry parçalarınızı 3 gün gibi bir süre içinde teslim edebilmektedir. 3D baskı için çeşitli üretim seçenekleri sunan Xometry Anında Teklif Motoru’na CAD dosyalarınızı yükleyerek anında fiyat teklifi alabilirsiniz.

Xometry Bülteni

Üretim İpuçları ve Son Gelişmelerden Haberdar Olmak için Kayıt Olun: