1. Home
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Enjeksiyon kalıplama
  6. »
  7. Enjeksiyon Kalıplama ile Üretimlerde Maliyeti Azaltacak 4 İpucu

Enjeksiyon Kalıplama ile Üretimlerde Maliyeti Azaltacak 4 İpucu

Blog yazımızda Enjeksiyon Kalıplama ile üretim hizmeti için maliyeti azaltabilecek ipuçlarını sıraladık.

Enjeksiyon kalıplama sunduğu yüksek yüzey ve parça kalitesi ile elektronik, medikal, robotik, dayanıklı ev aletleri, otomotiv, savunma ve daha birçok sektörde plastik ürünlerin seri üretimi için en sık kullanılan yöntemdir. Plastik enjeksiyon için işlenen kalıpların maliyetleri her ne kadar yüksek olsa da seri üretimlerde enjeksiyon kalıplama, üretilen parça başına en uygun maliyetli üretim yöntemidir.

Seri üretime geçmeden önce parça tasarımlarınızın son haline getirildiğinden emin olmanız gerekmektedir. Aksi halde kalıp imalatı sonrası yapılacak tasarım revizyonları oldukça maliyetli olacaktır. Bunun dışında parça tasarımınız devam ederken ve üretim öncesinde yapabileceğiniz tercihlerle kalıp ve üretim maliyetlerini düşürebilirsiniz. Bu blog yazımızda enjeksiyon kalıplama ile üretimde maliyetleri azaltabilecek teknikleri ve seçenekleri sizler için sıraladık.

1. Ek Kalıp Elemanlarından Kaçının

Kalıpta olabilecek maça, jig veya jingle gibi ek kalıp elemanlarının üretim maliyetini artıran etkileri olacaktır. Kalıpta ayrı bir sistem kurulmasını gerektireceğinden, mümkün olduğunca maça çalıştırmaktan kaçınılmalıdır.

2. Parça Hacmini Küçültün

Parçanın hacmi küçültülürse hammadde kullanımı azalır ve birim maliyet düşer. Buna ek olarak, üretim süresi de kısalacağından bir gün ya da bir saat içinde üretilecek parça sayısı artacak, birim parça başına düşen işçilik ve makine işçiliği azalacak ve maliyeti düşürecektir. Dolayısıyla, parçada inceltilebilecek duvarlar inceltilmeli ve federler yardımıyla desteklemelerle tasarım yapılmalıdır. Fazla mühendislikten olabildiğince kaçınılmalıdır.

3. Alternatif Kalıpları Göz Önünde Blundurun

Her proje kendi içerisinde farklı dinamikler içerir. Özellikle ne kadar süre içerisinde kaç adet parça üretileceği bilinmeli ve buna göre bir kalıp dizaynı yapılmalıdır.

Alüminyum Kalıp

Eğer kısa dönem içerisinde 500 parça gibi bir miktarda üretim yapılacaksa, kalıbın hem çekirdeğini hem de ana kalıp malzemelerini çelik gibi pahalı malzemeler kullanarak yapmak zaman kaybı ve yüksek maliyete neden olacaktır. Alternatif olarak bu kalıp parçalarını alüminyumdan yapmak hem kalıbın üretim hızını arttıracak hem de kalıbın daha hızlı işlenmesi CNC işçiliğini de azalacaktır. Tüm bunlar da kalıp maliyetini düşürmüş olacaktır.

Tek Gözlü Kalıp

Eğer bir parçadan 2.000-10.000 adet arasında ihtiyacınız var ise kalıbı büyütmemek adına tek gözlü kalıp tercih etmek maliyeti düşük tutulabilir.

Çok Gözlü Kalıp

Yüksek adetlerde üretilecek parçalar için çok gözlü kalıp tercih edilebilir. Böylece üretim çevriminde birden fazla parça üretilerek birim maliyeti düşük tutulabilir.

Multi-Part Kalıp

Alt kapak ve üst kapak gibi birbirine benzer yükseklikte olan parçalar aynı kalıba konularak tek seferde set şeklinde üretimler yapılabilir. Bu da fazladan oluşacak kalıp maliyetlerini engelleyeceğinden maliyeti düşürebilir.

Insert Kalıp

Üretilecek parçalara metal insertlerin, kalıplama sonrası yerine kalıplama esnasında yerleştirilmesi maliyeti düşük tutacaktır.

Multi Malzeme Kalıplama

Üretilecek parçalarda birden fazla plastik malzeme kullanılacaksa, bu malzemelerin aynı üretim çevriminde kalıplamalarının yapılması maliyeti düşük tutmaya yardımcı olacaktır.

Prototipleme ve Hızlı İmalat

Kalıp üretimi öncesi yapılacak olan tasarım prototipleri, parçaların işlevsel olarak test edilmesine, maliyeti etkileyebilecek gereksiz detayların fark edilebilmesine ve tasarımın doğruluğundan emin olunmasını sağlar. Tasarlanan parçaların yalnızca 3D yazıcılarla üretilmesi, ardından detaylı dayanıklı endüstriyel silikon kalıpla prototiplenmesi ve işlevsel olarak uzun vadede test edilmesi, sonrasında hızlı imalat yöntemleri ile ön seri üretimi yapılıp müşteri testlerinin yapılması enjeksiyon kalıplama ile üretimde kalıptaki tasarım revizyonlarının önüne geçilebilir. Bu da kalıpta sonradan yapılması gerekecek değişiklikleri engelleyeceğinden sizleri büyük bir maliyetten kurtarabilir.

4. Bir Uzmana Danışın

Üreticinizle tasarımınız hakkında iletişime geçmekten çekinmeyin. Deneyimli üreticilerin tasarıma imalatçı bakış açısı ile bakması size çok fayda sağlayacaktır.

Xometry Türkiye olarak sizlere üretilebilirlik geribildirimleri ile kalıp maliyetlerinizi düşürmenizde yardımcı oluyoruz. Parçanıza ve ürettirmek istediğiniz adetlere en uygun kalıp türünü seçmenizde yardımcı oluyoruz. Ayrıca nihai üretim öncesinde yaptırmak isteyebileceğiniz prototip üretimlerini 3D baskı ve silikon kalıplama ile üretiyoruz.

Üretim hizmeti alırken gereksiz masraflardan kaçınmak için uzman Xometry mühendisleri sizlere destek vermek için hazır. Aklınıza takılan soruları bizlere danışabilir ve web sitemizin sipariş kısmını kullanarak için hızlıca teklif alabilirsiniz.

Xometry Bülteni

Üretim İpuçları ve Son Gelişmelerden Haberdar Olmak için Kayıt Olun: