1. Home
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Enjeksiyon kalıplama
  6. »
  7. Enjeksiyon Kalıplamada Çok Gözlü Kalıp ve Aile Kalıbı Arasındaki Farklar

Enjeksiyon Kalıplamada Çok Gözlü Kalıp ve Aile Kalıbı Arasındaki Farklar

Bu yazımızda enjeksiyon kalıplama ile üretimde tek kalıpta birden fazla parçanın üretilmesini sağlayan çok gözlü kalıplar ve aile kalıpları arasındaki farklara değineceğiz.

Enjeksiyon kalıplama, yüksek kalitedeki plastik parçaların seri üretimi için kullanılan bir üretim yöntemidir.

Enjeksiyon kalıplama ile üretim hizmeti maliyetlerine baktığımızda, kalıp üretimini listenin en başında görürüz. Bu nedenle kalıp seçiminde vereceğiniz doğru karar sizi gereksiz maliyetten kurtaracak en büyük belirleyici olacaktır. Bu yazımızda tek kalıpta birden fazla parçanın üretilmesini sağlayan çok gözlü kalıplar ve aile kalıpları arasındaki farklara değineceğiz.

Çok Gözlü Kalıp Kullanımının Avantajları

Parça ve kalıp boyutları göze alındığında, tek kalıba aynı üründen birden fazla sığdırabiliyorsanız bu kalıbı tercih edebilirsiniz. Çok gözlü (kaviteli) enjeksiyon kalıpları ile;

Daha Kısa Teslim Süresi

Her üretim döngüsü başına birden fazla parça üretilebileceği için siparişler daha kısa sürede hazır olur.

Daha Kısa Sürede Daha Fazla Adetli Üretim

Dört gözlü kalıp ile tek seferde dört kat daha fazla üretim yapabilmeniz mümkündür. Bu da üretim sürecini hızlandırmaya olanak sağlar.

Daha Düşük Parça Fiyatı

Çok gözlü kalıp üretiminde kalıp maliyetleri artsa da kalıplama ile üretim süreleri daha kısadır ve tek seferde çok daha fazla üretilebilir. Bu da parça başına fiyatı düşürür.

Sipariş Ölçeklenebilirliği

Tek gözlü kalıplarla bir milyon parça talebini karşılamak zordur. Çok gözlü kalıplar, zamanında üretimi tamamlanabilecek, büyük siparişler vermenizi sağlar, bu yüzden yüksek adetli üretim yapan şirketler için idealdir.

Aile Kalıbı Kullanımının Avantajları

Aynı sipariş içinde ürettireceğiniz benzer boyutlardaki farklı parçalar için çevrim, soğuma süreleri ve çekme oranları da benzer olacağından, bu parçaları aile kalıbı kullanarak ürettirebilirsiniz. Bu sayede her bir parça için farklı kalıp üretimi maliyetlerinden kurtulursunuz.  

Daha Kolay Sipariş

Birden fazla parça içeren bir ürün için sipariş vermek karmaşık olabilir. Ürününüzü tamamlamak için uygun sayıda parça içeren bu kalıp türüyle işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Düşük Hacimli Sipariş Potansiyeli

Ürününüzü  tamamlamak için birden fazla döngü boyunca farklı kalıpları çalıştırmanız gerekmediğinden, aile kalıpları düşük hacimli siparişler için uygun maliyetlidir.

Üretimde Verimlilik

Aile kalıbı kullanılarak daha kısa sürede bütün parçalarınızı üretebilir, üretim sürecini daha bütünsel ve hızlı hale getirebilirsiniz. 

Enjeksiyon kalıplama sürecinde kullanılan plastikler aynı malzeme ve renkte; parçalar benzer boyut ve hacimde olmalıdır.

Aile enjeksiyon kalıpların çok gözlü enjeksiyon kalıplara göre birkaç dezavantajı vardır. Takımın karmaşıklığı ve tek üretim döngüsünde birden fazla modelde kalıbın olması nedeniyle aile kalıp daha yüksek bir kusur oranına sahiptir.

Ve Sonuç

Çok gözlü kalıplar ve aile kalıpları üretim aşamasına birçok benzerliği paylaşıyor. Kullanacağınız kalıba karar vermek ürününüzün modeline ve karmaşıklığına bağlı. Üretim konusunda uzman Tridi mühendisleri, enjeksiyon kalıplama ile üretim hizmeti alırken üretilecek modelleriniz özelinde üretilebilirlik analizi desteği ve üretim maliyetlerini azaltmak için önerilerde bulunurlar. Tridi ile Enjeksiyon Kalıplama hizmeti almak için bize mail atabilir, arayabilir, iletişim formumuzu doldurabilir veya modelinizi sisteme yükleyerek fiyat talebinde bulunabilirsiniz.

Xometry Bülteni

Üretim İpuçları ve Son Gelişmelerden Haberdar Olmak için Kayıt Olun: