1. Home
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. 3D Baskı
  6. »
  7. Metal 3D Baskıya Giriş

Metal 3D Baskıya Giriş

Bu mini-blog yazımızda toz zeminde metal katmanlı üretim teknolojisi DMLS ve avantajlarından bahsettik.

Bu mini-blog yazımızda toz zeminde metal katmanlı üretim teknolojisinden ve avantajlarından bahsettik.

Metal 3D Baskı Nedir?

Eski tarihlerden beri farklı amaçlarla kullanılan baskı teknolojileri, teknoloji dünyasında yaşanan gelişmelere paralel olarak her geçen gün daha farklı bir boyut kazanıyor. Günümüzde ön plana çıkan ve büyük avantajlar barındıran metal 3D baskı teknolojisi de bu doğrultuda anılabilecek yöntemler arasında. Toz halindeki metal parçacıkların eritilmesini ve baskı yüzeyine istenilen şekilde uygulanmasını olanaklı kılan bu yöntem, lazer tabanlı bir baskı teknolojisidir. CNC torna ya da dik işlem gibi herhangi bir ek işleme gereksinim kalmadan katmanlı olarak baskı yapılabilmesine olanak tanıyan 3D metal baskı, özellikle ağır sanayi alanları için büyük potansiyellere sahip. 

DMLS Nedir?

İngilizce Direct Metal Laser Sintering kelimelerinin baş harflerinden oluşan DMLS kavramı, bilgisayar tabanlı oluşturulan ve kullanımı yavaş yavaş yaygınlaşan 3D baskı teknolojilerinden biri. Bu yöntem sayesinde, bilgisayar üzerinde yapılan tasarımlar alüminyum, paslanmaz çelik ya da titanyum malzeme kullanılarak istenilen yüzeye basılabilir. Bu yöntem ile elde edilen ürünler, iyi derecede mekanik özellikler barındırır. 

DMLS Nasıl Çalışır?

DMLS yönteminin çalışma mantığı son derece basit. Bunun için öncelikle bilgisayar destekli bir tasarım programına gereksinim duyulur. CAD bu noktada en sık başvurulan uygulama olarak kabul edilir. Burada elde edilmek istenilen baskı tüm boyutlarıyla detaylı olarak hazırlanır. Hazırlanan tasarımın metal yazıcı tarafından algılanabilmesi için STL formatına dönüşümü sağlanır. Lazer yazıcı, tüm komutları bilgisayardan alır ve hareketli başlığı da bu doğrultuda çalışır. İlk olarak lazer, aldığı talimatlarla uygun olarak toz haldeki metale darbeler vurur ve onun ısınmasını sağlar. Baskı yapılabilecek sıcaklığa ulaşıldıktan sonra da hareketli başlık, aldığı komutlar doğrultusunda baskı işlemine başlar. Bu yöntem ile baskı yaparken, katmanlar takip edilir. Yatay zeminde yapılan katmanların hiçbiri 0,1 mm kalınlığı geçmez. 

DMLS Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Metal 3D baskı yöntemleri arasında DMLS yönteminin önemli bir yer tutmasının temelinde, bu yöntemin sahip olduğu avantajlar yer alıyor. DMLS yönteminin avantajlarını genel olarak şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Sınırsız Tasarım: DMLS yöntemi ile baskı olarak yapılabilecek tasarımlar neredeyse sınırsız. Elde edilmek istenilen şey tasarım programında doğru bir şekilde tasarlandıktan sonra, bu yöntem ile her türlü baskı elde edilebilir. Hatta normal baskı yöntemleriyle üretilmesi mümkün olmayan karmaşık şekiller veya örüntüler bile bu sayede kolaylıkla yapılabilir. 
  • Kısa Sürede Baskı: Karışık parçaların baskı yöntemi ile üretilmesi, bazen çok uzun zaman dilimlerine mal olabilir. Ancak DMLS baskı yönteminde, baskı için gereksinim duyulan süre minimum düzeydedir. 
  • Çevre Dostu: Endüstriyel alanlarda çevreci yöntemlerin ön plana çıkmaya başladığı son yıllarda, 3D baskı yöntemlerinden biri olan DMLS kullanılarak çevrenin korunması da sağlanmış olur. Geride herhangi bir atık bırakmayan bu yöntem, çevreyi kirletmez. 
  • Daha Güçlü Yüzeyler: DMLS baskı yöntemi ile imal edilen parçaların dış yüzeyleri daha güçlü ve sağlam olur.

DMLS Teknolojisi İle Üretim Hizmeti

Özellikle prototipleme aşamasındaki veya CNC işleme ile üretilmesi güç karmaşık modelli metal parçalarınızı DMLS teknolojisinin avantajları ile hızla ürettirebilirsiniz. Üretim hizmeti almak için akıllı üretim tedarik platformumuzu kullanabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Xometry Bülteni

Üretim İpuçları ve Son Gelişmelerden Haberdar Olmak için Kayıt Olun: