1. Home
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. 3D Baskı
  6. »
  7. Tıp ve Diş Hekimliğinde Eklemeli İmalat

Tıp ve Diş Hekimliğinde Eklemeli İmalat

Bu makale, tıp ve diş hekimliği alanlarında eklemeli imalat teknolojilerine, çözümlere ve bu alandaki son gelişmelere ışık tutmayı amaçlamaktadır.

Tıp ve dişçilik alanlarında her hastanın kendine özgü sorunları ve çözümleri vardır. Bu nedenle medikal parçalarda yüksek düzeyde özelleştirme ve hassasiyet gerekir. Özelleştirilmiş çözümler ve tedaviler söz konusu olduğunda, eklemeli imalat kadar iyi başka bir üretim teknolojisi yoktur. Gerçekten de 3D baskı, COVID-19 salgını gibi dünyanın karşı karşıya olduğu çeşitli gergin durumlarla yüzleşmek için yerelleştirilmiş seçenekler, çözümler ve araçlar sağlıyor.

Neden medikal endüstrisinde eklemeli imalat teknolojileri tercih edilmeli?

Biyouyumluluk

3D baskı ile kullanılabilen birçok biyouyumlu malzeme vardır. Bu, insan dokularıyla temas eden implantlar, protezler ve protezler vb. söz konusu olduğunda çok önemli olan biyolojik bir sistemle temas ettiklerinde reaktif olmadıkları anlamına gelir.

Cihaz testleri için uluslararası standart olan ISO 10993, biyouyumlu malzemelerin daha geniş risk yönetimi ve risk azaltma stratejisinin bir parçası olarak nasıl test edilebileceği ve kullanılabileceği hakkında bilgi sağlar. Bu testlerin nitelendirilmesi, malzemelerin temas halinde zararlı olmadıklarını, yani toksik olmadıklarını veya cildi tahriş etmediğini garanti eder.

tip-ve-dis-hekimliginde-eklemeli-imalat-xometry-tr

Sterilizasyona Uygunluk

Sterilizasyon, bir parçayı veya cihazı bakteri ve virüslerden vb. arındırır. ABS 30i gibi birçok malzeme gama radyasyonu ve alkol sterilizasyonu gibi birçok yolla sterilize edilebilir. Bu da katmanlı imalatı sterilize edilmiş parçalar üretmenin en iyi ve en ucuz yolu haline getirir.

Biyo-kullanılabilirlik

Biyouyumlu olmanın yanı sıra, protez, protez ve implant gibi yedek parçaların da orijinal vücut parçalarıyla uyuşan benzer fiziksel özelliklere sahip olması gerekir. Örneğin, bir kemik replasmanı veya eklem parçasının sert olması ve yüksek basınç dayanımı ve yorulmaya dayanabilmesi gerekir. Titanyum gibi tıp endüstrisine uygun birçok malzeme tam olarak bu amaca hizmet eder ve eklemeli imalat yardımıyla hastaya göre özelleştirilir.

Kişiselleştirme

Hiçbir hasta birbirinin aynısı değildir. Örneğin, bir insanda bile sol ve sağ kulaklar büyüklük ve şekil bakımından birbirinden farklılık gösterir. Herkese uyan ve herkes için rahat hissettiren tek bir işitme cihazı boyutu yoktur. Bu da katmanlı imalatın temel faydası olan kişiselleştirmeye medikal endüstrisinde yoğun bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Carbon DLS teknolojisini ele alalım, hastanın kulağına uyabilecek yumuşak elastomerlerle son derece hassas parçalar üretebilmektedir.

Prototipleme

Katmanlı imalat, tıp ve dişçilik endüstrilerinde yoğun olarak kullanılan hızlı prototipleme kabiliyetleriyle bilinir. İster bir hastanın çene çizgisinin, ister dizlerinin modelleri olsun, doktorlar 2D X-Ray raporu veya tarama raporu yerine tartışmak için canlı boyutta bir modele sahip olurlar.

Diğer bir avantaj ise, belirli bir hastaya ait verilerin CAD modeli olarak saklanabilmesidir. Bunlar hastaya özel implantların hazırlanmasında çok yardımcı olur ve çoğunlukla diş hekimliğinde bu, tam diş şeklinin ve boyutunun kopyalanmasını sağlar.

Tıp ve diş hekimliğinde 3D baskı uygulamaları

Ucuz ve uygun fiyatlı protez ve ortezler

Bir yıl içinde birçok kaza meydana geliyor ve bunun sonucunda birçok kişi uzuvlarını kaybediyor. Ancak protez edinme süreci oldukça kolay olsa da yüksek maliyetlerini korumaya devam ediyor. Eklemeli imalat, uygun bir protezin tasarlanmasından üretimine kadar geçen bu pahalı süreci uygun fiyatlı ve erişilebilir bir seçenek haline getirdi.

3D baskı, hastaya özel bir protezin analizini, tasarımını ve üretimini çok daha kolay hale getirerek birçok kişi için kurtarıcı bir teknoloji oldu. Bu durum diş hekimliğinde de aynı şekilde gelişince, bir çeneyi veya dişleri analiz etmek ve CAD tasarımlar ile yeniden oluşturmak ve ardından 3D baskı ile üretmek çok daha kolay bir hale geldi.

Prosfit tarafından oluşturulan devrim niteliğindeki bir protez örneği (Görsel Kredisi: HP)

Kurum içi 3D baskı ve hızlı prototipleme

Hastanelerde veya araştırma tesislerindeki bir 3D yazıcı, tasarım sürecindeki çoklu tekrarlamalara, çok daha hızlı ve daha ucuz baskı imkanına, inovasyonu artırmaya ve tedavide iyileştirmeye yardımcı olabilir. Stajyerlerin ve tıp / diş hekimliği öğrencilerinin karmaşık vakalarda canlı bir model aracılığıyla kendilerini eğitmeleri 2D raporlarla çalışmaktan çok daha verimli bir yoldur. 

3D biyo-baskı ve doku mühendisliği

Bir organ hasar görmüşse ve tedavi edilmesi gerekiyorsa, bağışlanan organlar, otogreftler veya farklı bir yerden alınan ve hasarlı yere yerleştirilen bir dokunun greftleri yardımıyla yapılabilir. Bu, doku mühendisliğinin bir parçasıdır. 
Gelecekte 3D baskı, birçok hayat kurtarabilecek uyumlu malzemeyle baskı yaparak greft yöntemini değiştirerek bu süreçte devrim yaratabilir. Hücre yapılarından kafatası değişimlerine kadar, bu segmentte çok fazla kapsam var ve araştırmacılar bunu gelecekte büyük potansiyele sahip uygulanabilir bir seçenek haline getirmek için üzerinde çalışıyorlar.

3B biyo-baskı kavramı(Görsel: Science Direct)

Overview of additive manufacturing in medical and dental industry

İhtiyaçSüreçMalzemeNiteliklerÖrnek
ProtezlerSLS, MJFNaylon PA 12Sert, esnek, yüksek çekme mukavemetiProtez bacaklar, uzuvlar
Tıbbi ekipmanFDMABS M30iBio-uyumlu, sterilize edilebilir, yüksek darbe dayanımıDetaylı anatomik modeller, protezler
Kalıplar, prototiplerFDMPC ISO, ULTEM 1010Isıya ve darbeye dayanıklıVücut parçası kalıpları, özel cerrahi kılavuzlar
Ağır yük ve ısı koşullarıFDMPPSFIsıya ve kimyasallara dayanıklıProtezler, prototipler
Giyilebilir CihazlarCarbon DLSSIL 30Isıya, yorulma direnci yüksek, esnek elastomerSolunum maskeleri, implantlar
Özel ortopedik implantlarDMLSTitanyum(Ti6Al4V)Sert, korozyona, ısıya dayanıklı, reaktif olmayanDiz eklemleri ve kemik replasmanları
Diş ve ortopedik implantlarDMLSKobalt Krom(CoCr28Mo6)Isıya, korozyona, aşınmaya ve kimyasallara dayanıklıDiş, eklemler ve kemik replasmanları
Cerrahi ekipmanlarDMLSPaslanmaz çelik (17-4PH)Isıya dayanıklı, daha ucuzCerrahi bıçaklar, tepsiler

Sonuç

Xometry Türkiye’de, tıp endüstrisine büyük fayda sağlayan termoplastikler, elastomerler ve metaller için hızlı, güvenilir ve yüksek hassasiyette 3D baskı hizmetleri sunuyoruz. Ayrıca en yüksek kaliteyi sağlamak için çeşitli işlem sonrası operasyonlar da yürüterek teslimatımızı gerçekleştiriyoruz.

Adet, hassasiyet, karmaşıklık ve gerekli teslimat süresi ne olursa olsun, her zaman zamanında teslimat yapabilecek geniş üretim kapasitesine sahibiz. Anlık fiyat platformumuza modellerinizi yükleyerek saniyeler içinde sadece birkaç adımda tamamen ücretsiz bir fiyat teklifi ve üretilebilirlik analizi alabilirsiniz.

Xometry Bülteni

Üretim İpuçları ve Son Gelişmelerden Haberdar Olmak için Kayıt Olun: