1. Home
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Malzemeler
  6. »
  7. MJF 3D Baskı Teknolojisi ve PA12 Malzemesi

MJF 3D Baskı Teknolojisi ve PA12 Malzemesi

Bu yazımızda en gelişmiş, polimer 3D baskı teknolojisi ve üretim malzemesinin detaylarını sizlerle paylaşacağız: PA12 ile MJF 3D Baskı Teknolojisi!

3D baskı hizmeti alan kurumsal müşterilerimiziz en sık tercih ettiği 3D baskı teknolojisi MJF ve üretim malzemesi PA12’yi sizlere tanıtacağız. MJF, kompleks yapılı işlevsel modellerin, plastik malzeme ile az adetli seri üretimleri için en ideal üretim teknolojilerinden birisidir. Yüzey mekanik ve yüzey özelliklerine sahip ürünler için tercih edilen MJF telknolojisi ve PA12 malzemesini yakından inceleyelim.

MJF(Multi Jet Fusion) nedir?

Öncelikle, 3D baskı teknolojilerden olan MJF teknolojisini yakından tanıyalım. Multi Jet Fusion (MJF), mürekkep püskürtmeli ucuyla baskı alanını tarayarak beyaz polimer toz tabakası üzerine “fusing agent” biriktirir. Fuse agent, beyaz olan toz malzemeyi koyulaştırdığı için ısı emilimi artar ve buradaki tozlarda lokal sinterlenme gerçekleşir. Aynı zamanda parçanın sınırlarına sinterlemeyi önleyen “detailing agent” bırakır. 

MJF teknolojisi bu prensibiyle sizlere yüksek hassasiyette seri üretim imkanı sunar. Su geçirmeyen mekanik dayanımı ile ısı dayanımı yüksek eşsiz parçalar elde edebilirsiniz. Ayrıca, tasarım ihtiyaçlarınıza bağlı olarak çeşitli esneklikte parçalara sahip olabilirsiniz.

MJF 3D baskı, toz yataklı füzyon katkılı üretim prensibiyle çalıştığı için destek yapısına ihtiyacı duymaz. Toz halindeki plastik malzeme üretim platformu üzerine yayılır ve model füzyon etkisiyle oluşturulur. MJF bu yönüyle FDM gibi alternatiflerine göre karmaşık yapıları üretmek için mükemmel bir seçenektir. Hareketli parçaların montajlı üretimine olanak tanır. MJF teknolojisi aynı zamanda, verimliliği artırarak malzeme tasarrufu sağlar ve üretimi hızlandırır. 

MFJ’nin çalışma prensibine dayalı olarak 80 mikron gibi ultra ince katmanlar halinde basım yapılır. Ultra ince katmanlar sayesinde basılacak ürünün yapısındaki boşluklar doldurulur. Böylelikle, ürün düşük gözenekli ve yüksek yoğunluklu olarak basılır. Bu yöntemle, üretilen parçalarda yüksek çözünürlük ve boyutsal doğruluk yakalanır. Tasarımınızda boyut toleransı ve işlevsellik kritik bir rol oynuyorsa MJF ideal bir yaklaşımdır.

Nylon, bir diğer adıyla Polyamid (PA)

Polyamid, yaygın ismiyle nylon, tokluğu ve esnekliği ile bilinen popüler bir termoplastik malzemedir. Aynı zamanda yüksek darbe ve aşınma direnci sunan sert bir malzemedir. Bununla birlikte düşük maliyetli de olan nylon, 3D yazıcılarda işlevsel parça üretimi için ideal bir seçenektir. 3D baskıda nylon, mükemmel özellikte parçalar oluşturabilir ancak uygun 3D teknolojiyi seçmek gereklidir. 

Polyamid toz, MJF teknolojisi için HP tarafından özel olarak üretilen birkaç malzeme çeşitinden birisidir. Ek olarak, polyamid malzeme kullanılarak MJF ile basılan parçalar izotropik özellikte olma eğilimindedir ve nylonun anizotropik etkileri doğru kurulumlarda ortadan kaldırılabilir. Böylece parçalar nylonun mükemmel özelliklerinden faydalanabilir. 

MJF teknolojisinde genellikle PA12, PA11 ve PA Glass Beads varyantları kullanılır fakat yaygın olarak PA12 tercih edilir.

PA12

PA12’yi popüler kılan özelliklerini incelediğimizde öncelikle çok dayanıklı olmasının yanında oldukça esnek oluşu da dikkat çekiyor. Yüksek sertliğe sahip olan PA12, çok düşük sıcaklıklarda bile son derece strese dayanıklıdır. Böylelikle, yüksek mekanik ve termal dayanıma sahiptir ve kimyasallara karşı da dirençlidir.

PA12’yi diğer varyantlardan ayıran kritik özellik ise PA12’nin diğer varyantlara kıyasla çok az nem çekmesidir. PA12’nin çok az nem çekmesi dolayısıyla parçanın 3D baskı sonrası yüzey işlemleri kolay ve hızlı biçimde yapılır. PA12 malzemesi ve MJF 3D baskı teknolojinin eşsiz uyumuyla tasarımınızda mükemmelliği yakalayabilirsiniz.

Çok sağlam, yüzey kalitesi yüksek ve su geçirmeyen ürünler elde edebilirsiniz. Karmaşık yapılı modellerinizi kolaylıkla üretebilirsiniz. Form, fit ve fonksiyon testleri için prototipler yapabilirsiniz. Üretilen ürünlerin üstün mekanik özelliklere sayesinde ürünleri farklı sektörlerde işlevsel parçalarda kullanabilirsiniz.  

Xometry Bülteni

Üretim İpuçları ve Son Gelişmelerden Haberdar Olmak için Kayıt Olun: