Sık Sorulan Sorular

Bu sayfada aradığınızı bulamazsanız, özel hesap yöneticinize ulaşmaktan veya info@xometry.com.tr e-mail yoluyla ve +90 (212) 221 06 35 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Xometry Hakkında

Xometry Türkiye Nedir?

Dünyanın en büyük endüstrilerinden birini dönüştüren ve dijitalleştiren Xometry, talebe özel üretim için yapay zeka destekli lider bir pazar yeridir.

Xometry, büyük fikirleri olan insanları, onları hayata geçirebilecek üreticilerle buluşturarak bugünün ve yarının endüstrilerini güçlendiren dijital bir üretim platformudur.

Xometry Kimlerden Oluşur?

Ticari markamız her ne kadar endüstriyel parçaların üretimi için yapay zeka destekli bir Anlık Fiyat Motoru’na sahip olsa da, Xometry gücünü mühendisler, üretim uzmanları, özel hesap yöneticileri, kalite kontrol uzmanları ve birçok diğer kişiden oluşan büyük ekibinden alır. Kıtanın dört bir yanına yayılmış olan Xometry Türkiye ofisimiz İstanbul, Türkiye’de bulunmaktadır.

Xometry’nin en değerli varlıkları olan takım arkadaşlarımızın eşsiz bilgi ve yeteneklerinin güçlü bir kombinasyonu, şirketimizi ve pazar yerimizi yönlendirir. Zorlu sorunların üstesinden gelmek için hem bağımsız düşünceyi hem de ekip çalışmasını benimser ve ekibimizi en iyi çözümleri bulmaları için teşvik ederiz.


Xometry, üretim projelerinizde size yardımcı olmak adına şirket içinde profesyonel üretim uzmanlarından oluşan bir ekibe sahiptir. Ayrıca özel gereksinimlere sahip projelerde doğru tedarikçileri bulan ve onlarla tüm üretim ve teslimat süreçlerini yöneten şirket içi üretim müdürlerine sahiptir.

Xometry Türkiye Hangi Endüstrilere Hizmet Vermektedir?

Metal ve plastik, prototip veya seri üretim parçaları gerektiren tüm sektörlere üretim hizmeti sunuyoruz:

Hizmetlerimizin çeşitliliği, uygulama veya proje ne olursa olsun çoğu gereksiniminizi karşılamamızı sağlar.

Xometry Türkiye’nin Hizmetlerini Hangi Şirketler Kullanıyor?

Xometry’nin müşterileri girişim start-uplarından Fortune 100 şirketlerine kadar uzanır. BMW, General Electrics, Dell ve Bosch gibi şirketlerde 40.000’den fazla mühendis ve satın alma uzmanı online talebe özel üretim hizmetlerimize güveniyor.Xometry müşterilerinin başarı hikayeleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Neden Xometry’den Sipariş Vermeliyim?

Dijital üretim platformu Xometry, yapay zeka destekli Xometry Instant Quoting Engine®, devasa bir üretim ağı ve konseptten üretime tüm süreçler boyunca her an hazır bulunan özel ekibinin güçlü işbirliğiyle proje sürelerinden önemli miktarda tasarruf etmenize yardımcı olur.

Müşteri olarak, 10’dan fazla üretim teknolojisi, 70’den fazla malzeme ve 20’den fazla ardıl işlem seçeneği arasından parçanızın özelliklerini seçebilir ve birkaç dakika içinde ücretsiz fiyat teklifi oluşturabilirsiniz. Xometry, DfM geri bildirimlerinden parçalarınızın teslim edilmesine kadar her şeyi sizin için halleder.

Müşteriler

Muhatabım benimle aynı dili konuşacak mı?

Uluslararası ekibimiz pek çok farklı dilde konuşabilirler. Mümkün olduğunca müşterilerimize kendi yerel dillerinde hizmet vermek için elimizden geleni yapıyoruz.

Xometry Türkiye’nin destek verdiği diller:

 • İngilizce
 • Türkçe
Xometry Türkiye müşterilerinin gizliliğini nasıl koruyor?

Gizliliğinizi son derece önemsiyoruz. Çizimleriniz, taslaklarınız, teknik resimleriniz veya yüklediğiniz veriler son teknoloji güvenlik algoritmalarıylakorunur. Web sitemizdeki trafiği, RSA şifrelemeli SHA-256 algoritması ile güvence altına alıyoruz.

Siparişiniz verildikten sonra, yalnızca üretiminizi gerçekleştirecek partnerimiz parça tasarımına erişebilir. Ağımızdaki tüm üreticiler gizlilik anlaşmaları ve veri koruma sözleşmelerine tabidir. Eğer özel bir gerekiyorsa,gizlilik anlaşması (NDA), lütfen bunu özel hesap yöneticinizden talep edin.

Xometry Türkiye bana Gizlilik Sözleşmesi (NDA) sağlayabilir mi?

Evet. Müşteri ve Xometry’nin Gizlilik Sözleşmesi (NDA) ile çalışması için iki yol vardır: 

 • Müşterinin şirketi hali hazırda bir Gizlilik Sözleşmesine (NDA) sahipse, mevcut sözleşme Xometry ve müşteri tarafından gözden geçirilerek imzalanır
 • Müşterinin şirketinde bir Gizlilik Sözleşmesi (NDA) yoksa, Xometry kendi gizlilik sözleşmesini sağlayabilir. Bu sözleşme daha sonra her iki tarafça gözden geçirilir ve imzalanır
Xometry'nin herhangi bir ücreti veya aboneliği var mı?

Xometry.com.tr ve CAD eklentileri, online üretim teklifleri oluşturmak için tamamen ücretsiz olarak kullanılabilir. Anlık Fiyat Motorunda Gördüğünüz teklif fiyatı ödeyeceğiniz fiyattır ve Xometry’nin hizmetlerini kullanmak için tekrarlayan ücretler yoktur!

Xometry’den bireysel olarak da hizmet alabilir miyim?

Evet. Anlık Fiyat Motoru,bireysel müşterilerimiz için de sınırlama olmaksızınkullanılabilir. Standart teklif seçenekleri ile her zaman anında fiyat teklifi alabilirsiniz: 

 • Üretim süreci: CNC işleme, sac metal imalatı veya 3D baskı
 • Dosya formatları: STEP, STP, SLDPRT, STL, SAT, 3DXML, 3MF, PRT, IPT, CATPART, X_T, PTC, X_B + DXF (lazer kesim için)
 • Standart malzeme ve ardıl işlemler: Anında Fiyatlandırma Motorunda yüzlerce kombinasyon mevcuttur

Ancak, proje mühendislerimiz veya satın alma ekiplerimiz tarafından manuel olarak incelenmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bu sadece kurumsal müşterilerimiz için geçerlidir, bireysel müşterilerimiz aşağıdaki işlemleri gerçekleştiremez

 • 2D çizimler için teklif almak: Teknik çizimler Anlık Fiyat Motoru tarafından anında fiyatlandırılamaz ve manuel inceleme gerektirir. 
 • Parçalarınız için farklı özellikler ve toleranslar talep etmek. 

Kurumsal bir hesabınız yoksa tüm siparişlerinizin ön ödemesini yapmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Xometry Türkiye talep ve şikayetleri nasıl değerlendirir?

Bir müşteri bir şikayet veya talep bildirdiğinde, Xometry Operasyon Ekibi durumu ele alıp incelemeye başlar. Parçanın üretildiği imalat sürecine özel uzman bir mühendis, durumu kalite kontrol mühendislerimizle birlikte inceleyerek sorunu belirlemeye çalışır.
Durum incelendikten sonra, Xometry müşteriye en uygun çözümü sunar.
Genel olarak, Xometry müşterileriyle uzun vadeli ilişkiler kurmayı hedefler ve her zaman siparişlerde yaşanabilecek herhangi bir sorun için çözüm bulmayı amaçlar.

Üretim Kapasitemiz

Xometry Türkiye hangi üretim teknolojileri ile hizmet veriyor?

Xometry Türkiye’de, 10’dan fazla üretim süreciyletalebe özel üretim hizmeti sunuyoruz:

Özel talepleriniz için size atanmış hesap yöneticinize başvurabilir veya bize info@xometry.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Xometry hangi malzemelerle parça üretebilir?

Xometry Türkiye, 50’den fazla popüler metal ve plastik malzemenin yanı sıra özel malzemelerden oluşan geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.Anlık Fiyat Motorunda, listeden malzeme seçebilir veya projenizin gerektirdiği özel malzemenin adını belirtebilirsiniz.

Xometry Türkiye, nasıl yerel tedarikçimden daha hızlı bir teslim süresi sunabiliyor?

Xometry, küresel ölçekte 10,000’den fazla üretim partnerinden oluşan geniş bir üretim ağına sahiptir. Bununla birlikte, üretim ağımızı verimli bir şekilde yönetmemize ve üretim işlerini eşleştirmemize olanak tanıyan gelişmiş bilgi teknolojileri kullanıyoruz. Böyle bir ölçek ve modern teknolojilerin kullanımı, her zaman geleneksel parça tedarik yöntemleri ile rekabet edebilen makul teslim süreleri sunmamıza olanak sağlıyor.

Parçalarımı Xometry Türkiye mi üretiyor?

Xometry’nin kendine ait üretim atölyeleri veya makineleri yoktur. Ancak dünya genelinde, 2,500’den fazlası Türkiye ve Avrupa’da olmak üzere 10,000’den fazla üretim partneri bulunan geniş bir ağa sahiptir. Xometry, birçok üretim ihtiyacı için tek bir platform ile güçlü bir tedarik zinciri oluşturur ve aynı zamanda 10,000’den fazla üretici pazar yerimiz aracılığıyla tedarikle ilgili herhangi bir riski en aza indirir.

Sipariş ettiğiniz parçalar, imalat atölyelerinden seri üretim tesislerine kadar uzmanlaşmış profesyonel üreticilerden oluşan Xometry Partner Ağı aracılığıyla gönderilir. Xometry, yapay zeka destekli teklif teknolojisini kullanarak parçalarınızı zamanında ve gereksinimlerinize uygun şekilde üretebilecek en uygun üreticilerle eşleştirir.

Parçalarım nerede üretilecek?

Anlık Fiyat Motoru’nda bir sipariş verdiğinizde, parçalarınızı üretebilecek en uygun üretici ile eşleştiririz. En uygun üretim partnerleri, siparişiniz üzerinde hemen çalışmaya başlayabilecek, projeniz için doğru üretim kabiliyetlerine ve kapasiteye sahip atölyelerdir. Tüm Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Çin’de de üretim partnerlerimiz bulunmaktadır.

Tekrarlanan siparişlerde, parça gruplarının aynı tedarikçi tarafından, tedarikçinin uygunluğuna bağlı olarak üretilmesini sağlıyoruz.

Xometry Türkiye seri üretim hizmeti de veriyor mu?

Evet. Xometry, 2,500’den fazlası Türkiye ve Avrupa’da bulunmak üzere 10,000’den fazla tesisi kapsayan küresel bir üretim gücüne sahiptir. CNC işleme, sac metal şekillendirme, enjeksiyon kalıplama, silikon kalıplama ve 3D baskı gibi üretim teknolojileriyle tek bir parçadan bir milyon adede kadar her boyutta işi üstlenmeye hazırdır.

Gücümüz, siparişleri geniş tedarikçi ağımızın kapasitesine ve uygunluğuna göre ayırabilme yeteneğimizde yatar. Uygun fiyat ve yüksek üretim kalitesiyle prototiplemeden seri üretime talebe özel üretim hizmetleri sunuyoruz. Aynı zamanda özel hesap yöneticileri, mühendislik süpervizyonu ve müşterilerimiz için çalışan kurum-içi kalite kontrol mühendisleriyle prototiplemeden seri üretime çeşitli hizmetler sağlıyoruz.

Seri üretim hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi alın.

Üretim Süreçleri & Toleranslar

Farklı süreçler ve malzemeler için tolerans aralıkları nelerdir?

Hem özel hem de genel toleranslarla çalışıyoruz: CNC işleme ve sac metal şekillendirme için ISO 2768 (ince, orta).
Talaşlı imalat tolerans standartları hakkında daha fazla bilgi edinin.

3D baskı için uluslararası tolerans standartları olmasa da, toleranslar parçanın nihai ölçülerinde önemli bir rol oynar. 3D baskıda toleransları etkileyen başlıca faktörler, malzeme çekilmesi (sıvıdan katı hale geçişte hacim değişimi), katman kalınlığı, minimum detay boyutu ve üretim hacmi (teknolojiye bağlı olarak üretilecek parçanın maksimum boyutu) şeklindedir.

Söz konusu Enjeksiyon kalıplama olduğunda, DIN 16742 standartları ve yüzey opsiyonlarıyla seri üretim hizmeti veriyoruz. Silikon kalıplama için ise genellikle standart olarak ±0.5 mm tolerans uygulanır. Daha sıkı toleranslar da talebe bağlı olarak sağlanabilir.

Anlık Fiyat Motoru

Anlık Fiyat Motoru nasıl çalışır?

Fiyat ve teslim süresiyle anında online teklif oluşturmaya dair ayrıntılı bilgi almak için bu YouTube videosunu izleyebilir ve/veya bu konudaki makalemize göz atabilirsiniz.

 

Fiyat teklifi almak için ne kadar beklemem gerekiyor?

Anlık Fiyat Motorumuz, CNC işleme, sac metal şekillendirme ve 3D baskı teklifleri için birkaç saniye içinde fiyat ve teslim süresi bilgilerini sunar. Enjeksiyon kalıplama ve silikon kalıplama projeleri için manuel teklif talep edebilirsiniz. Genellikle bu teklifler 48 saat içinde tarafınıza gönderilir.

Yapay zeka tarafından üretilen anlık tekliften memnun kalmazsam ne olur?

Eğer verilen fiyattan memnun değilseniz, her zaman satış temsilcinize başvurarak Anlık Fiyat Motoru tarafından oluşturulan teklifleri değerlendirebilirsiniz.

Xometry'yi SOLIDWORKS ve Autodesk Fusion 360 ile kullanabilir miyim?

Evet, Xometry eklentileri hem Autodesk Fusion 360 hem de SOLIDWORKS için mevcuttur ve tasarım ortamınızda doğrudan anlık fiyatlandırma, teslim süreleri ve imalat geri bildirimleri sunar.

*Autodesk Fusion 360 ve SOLIDWORKS için Xometry Türkiye eklentileri çok yakında yayında olacak!

Ödeme & Teslimat

Ödeme seçeneklerim neler?

Kredi kartı, havale ve diğer yöntemlerle ödeme kabul ediyoruz.

Teslimat süresi hakkında nereden bilgi alabilirim?

Teslim süresi, Anlık Fiyat Motoru arayüzünde ekranınızın sağ üst köşesinde belirtilir. Teslimat seçeneğine bağlı olarak değişir. Lütfen gösterilen tarihin, siparişin üretileceği tedarikçiden gönderileceği tarih olduğunu unutmayın.

Lütfen teklifinizin teslim süresinin arayüzdeki eylemlerinize bağlı olarak değişebileceğini unutmayın (malzemenin üretim teknolojisinin değiştirilmesi, ardıl işlemlerin eklenmesi, parça adedinin değiştirilmesi, vb.) Gerçek teslimat süresi, tüm değişiklikler yapıldıktan ve sipariş verildikten sonra görüntülenen süredir.

CAD Dosyaları

Xometry hangi dosya türlerini kabul ediyor?

Xometry Anlık Fiyat Motoru binlerce farklı şekli, özelliği ve konfigürasyonu otomatik olarak tekliflendirebilir! Fakat bunun için desteklenen dosya türleri gereklidir: 

 • Eğer Anlık Teklif Motoru’nun hesaplamalı geometri algoritmaları parça geometrisini analiz edebilirse, size anında bir teklif sunabilir.
 • Algoritmalar tasarımınızı analiz edemiyorsa, parça adedi veya değeri yüksek olabilir ya da özel özellikler eklemiş olabilirsiniz. Bu durumda parçanızın mühendislerimiz tarafından ek olarak incelenmesi gerekecektir.

Anında teklif almak için desteklenen dosya türleri ve gereksinimler

Anlık Fiyat Motorumuz tüm popüler CAD dosya formatlarını destekler (STEP, STP,  SLDPRT, STL,  IPT, 3DXML, CATPART, PTC, PRT, SAT and DXF). Ayrıca, teknik çizimler için PDF dosyaları gönderebilir PDF veya şekillendirici imalat teknolojileri (enjeksiyon kalıplama, silikon kalıplama) için manuel teklif talep edebilirsiniz.

 • STEP, SLDPRT, IPT, PRT ve SAT gibi Katı/Parasolid dosya türleri herhangi bir süreçte tekliflendirilebilir.
 • STL, 3MF ve 3DXML gibi mesh tabanlı formatlar 3D baskı hizmetleri için tekliflendirilebilir.
 • 2D X_B ve DXF dosyaları lazer kesim hizmetleriyle ilgilidir.
 • Model Tabanlı Tanım (MBD) veya Parça Modelleme Bilgileri (PMI) şu anda desteklenmemektedir ve teklife eklenecek bir teknik çizim ile belirtilmelidir.
 • Üst düzey montaj içeren dosyalar STP formatında yüklenebilir, ancak teklif almak için ayrıca parça dosyalarının yüklenmesi gerekecektir. SLDASM ve IAM gibi yerel CAD montaj dosyaları katı model bilgisine sahip değildir ve Xometry platformuna yüklenemez.
 • Lütfen parça modellerini yüklemeden önce varsa ek donanımları veya çoklu gövde özelliklerini dosyanızdan kaldırın veya gizleyin.

Manuel olarak teklif alabileceğiniz dosya tipleri

Sadece teknik çizimlere sahipseniz, bunları da Anlık Fiyat Motoru’na yükleyebilirsiniz. Bu durumda, proje gereksinimlerinizi yapılandırabilir, adet, malzemeler, ardıl işlemler gibi tüm gerekli parametreleri belirleyebilir ve manuel bir teklif talebinde bulunabilirsiniz. Platformun desteklediği dosya türleri: DWS, DWF, DWG, PDF.

Lütfen 3D model olmadan sistem tarafından size otomatik bir teklif sunulamayacağını unutmayın. Fotoğraflar, el çizimleri ve diğer üç boyutlu olmayan dosyalara otomatik olarak teklif verilememektedir.

Eski bir parçayı yeniden üretmem gerekiyor. Xometry, belirttiğim özelliklere göre bir CAD dosyası oluşturabilir mi?

Hayır, Xometry olarak teknik çizim veya tasarım hizmetleri sunmuyoruz.

Kalite Güvencesi ve Denetim

Parçaların kalitesini nasıl kontrol ediyorsunuz?

Xometry, talebe özel parçalarınızın yüksek imalat standartlarını karşılayabilmesi için titiz kalite kontrol prosedürleri kullanır; üretim esnasında ve sonrasında boyutları ve görsel unsurları denetleyerek, istediğinize tam olarak uygun bileşenleri tam zamanında kapınıza teslim eder. Kalite yönetimi süreçlerimiz ISO 9001 sertifikalıdır.

Xometry, kalite güvencesini aşağıdaki yöntemlerle sağlıyor:

 • Piyasadaki en iyi tedarikçilerle çalışmayı tercih ediyoruz.
 • Üretim partnerlerimize yönelik bir puanlama sistemine sahibiz.
 • Üretim tesisleri için son derece net kalite talimatlarıyla ölçüm protokollerini ve standartları benimsiyoruz.
 • Karmaşık geometriye sahip ve kritik parçalar için kurum-içi Kalite Kontrol laboratuvarımız ve ekibimizi devreye alıyoruz.
 • Gerekli durumlarda harici Kalite Kontrol laboratuvarlarını kullanıyoruz.

Eğer kalite kontrol raporlarına ihtiyacınız varsa, lütfen talep oluştururken ihtiyaç duyduğunuz sertifikasyonları belirtin. Genellikle kontrol prosedürleri malzeme sertifikaları, uygunluk sertifikaları ve denetim raporları ile desteklenebilir. Sipariş vermeden önce kalite kontrol prosedürlerini belirttiğinizden emin olun çünkü üretim başladıktan sonra bunları sürece dahil etmek oldukça zor olacaktır.

Üretici kalite kontrolü gerçekleştiriyor mu?

Evet, parçanın standart kalite kontrolü üretici tarafından yerinde yapılır. Her sipariş için, üretim partnerlerinin parçaların fotoğraflarını çekmeleri ve paketi göndermeden önce platforma yüklemeleri gerekmektedir. Parçalar, belirli özellikleri doğrulamak için harici Kalite Kontrol laboratuvarları tarafından da denetlenebilir (örneğin malzeme bileşimi, yüksek hassasiyetli boyutlar, kaynakların kalitesi vb.) fakat bunun için ek bir maliyet alınabilir.

Xometry Türkiye kalite belgeleri ve raporlarını sağlayabilir mi?

Evet. Aşağıda belirttiğimiz kalite belgeleri tüm imalat teknolojilerimiz için satın alınabilir (CNC işleme, sac metal şekillendirme, 3D baskı, enjeksiyon kalıplama ve silikon kalıplama) :

 • CMM Denetim Raporu
 • Malzeme Sertifikası (sadece metaller için)
 • Standart Ölçüm Protokolü
 • İlk Madde Denetim Raporu (FAIR)
 • RoHS (Zararlı Maddelerin Kısıtlanması Direktifi)
 • REACH (Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması)
 • Uygunluk Sertifikası
Xometry üretim partnerlerini nasıl seçiyor?

Üretim partnerlerimiz, talebe özel üretim parçalarınızın kalitesinden emin olabilmemiz için büyük öneme sahiptir. Bu nedenle, yalnızca piyasadaki en iyi üreticilerle çalıştığımızdan emin olmak adına sıkı bir değerlendirme süreci uygularız.

 • Mevcut partnerlerin değerlendirmesi: Ağımıza katıldıktan sonra Xometry, üretim partneriyle üretim süreci boyunca temas eder ve işlerini değerlendirir. Bu puanlama sistemi, işbirliğimizin tüm kapsamını etkiler çünkü daha yüksek bir puan genellikle daha fazla işin alınabilmesine olanak sağlar. Bu nedenle, partnerlerimiz ürettikleri parçaların kalitesini tam olarak kontrol ederler; çünkü ürettikleri parçaların kalitesi doğrudan puanlarını etkileyecektir.
 • Yeni partnerler için bir test parçası üretimi: Xometry Partner Ağı’na katılmak isteyen bir üretici, standartlarımızı ve gereksinimlerimizi karşıladığını kanıtlamak için bir test siparişi ile başvuruda bulunur. Bu test siparişi ofisimize ulaştığında, ambalajlama denetlenir ve sipariş belgelerinin, sistemimizdeki sipariş özellikleri ile uyumumluluğu kontrol edilir. Son olarak test parçası Xometry kalite kontrol ekipleri tarafından denetlenir (görsel inceleme, malzeme incelemesi, boyutsal ölçüm).

Bu aşamalardan herhangi birinde bir sorun olursa, üretim partneri ne yazık ki bizimle çalışamaz. Tüm test siparişlerinin yalnızca %35’i kalite kontrol aşamasını başarıyla geçebilmektedir.

Xometry Bülteni

Üretim İpuçları ve Son Gelişmelerden Haberdar Olmak için Kayıt Olun: